Hormóny by hlasovali za dobrý spánok

Autor: Aneta Krausová | 10.5.2011 o 11:35 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1233x

Máte pocit, že s vami nie je niečo v poriadku? Možno za to môžu hormóny, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj to, ako sa vyspíme a na oplátku, to ako sa vyspíme zasa ovplyvňuje produkciu hormónov v našom tele. Hormónov, ktoré súvisia so spánkom je viac a jeden s druhým úzko súvisia. Platí pri nich pravidlo, že sú dobrými sluhami, ale zlými pánmi. Tu je zopár dôležitých.

V službách noci
Ak je všetko v najlepšom poriadku, tak pracuje hormón spánku melatonín tak, aby boli denné rytmy svetla a tmy v harmónii s našim zaspávaním a spánkom. Jeho hladina v krvi sa totiž zvyšuje po nástupe tmy a najvyššia je uprostred noci. Potom začne klesať a nám sa ráno pohodlne vstáva. V ideálnom prípade... Nedostatok melatonínu spôsobuje nespavosť, ktorá sa dá riešiť buď zmenou životného štýlu alebo podávaním výživových doplnkov či samotného melatonínu formou tabletiek. Ak na sebe spozorujete nedostatočnú funkciu melatonínu, môžete to skúsiť napraviť aj tak, že upravíte miestnosť na spanie. Odstráňte z miestnosti, v ktorej spíte nežiaduce osvetlenie, a to od najrôznejších lampičiek, televízoru, počítača až po svetlo z ulice. I k nočnému vstávaniu na toaletu používajte len tlmené osvetlenie.

V službách dňa

Ďalším dôležitým hormónom je serotonín, známy aj ako hormónom dobrej nálady a optimistického myslenia. So spánkom súvisí viac, ako by sa mohlo zdať. Serotonín sa totiž pri stmievaní mení na hormón spánku melatonín! Preto sa počas jesenných a zimných dní cítime viac ospalý ako na jar a v lete. Zvýšiť hladinu serotonínu pomáha svetlo alebo pohyb. Snažte sa preto čo najviac pohybovať na dennom svetle a dbajte na pravidelný pohyb.

V službách stresu

Sami to poznáte. Keď ste v strese, neviete zaspať. I stres súvisí s hormónom. Tentokrát sa jedná o kortizol. Jeho hladina v krvi sa zvyšuje práve pôsobením dlhotrvajúceho stresu. Tá nás núti konzumovať vysoké množstvo tukov a cukrov, teda ťažkých a sladkých jedál, ktoré sú zodpovedné za nekvalitný spánok. Okrem toho stres núti náš organizmus i k vyplaveniu adrenalínu, ktorý zasa nepriaznivo zasahuje do tvorby serotonínu, ktorý je podmienkou pre vytvorenie melatonínu. 

V službách sýtosti a hladu

Leptín je hormón, ktorý funguje ako informátor o celkovej pohode a prejavuje sa tak, že máme pocit príjemnej sýtosti. Súperí s grelínom, s hormónom hladu zodpovedným za hlasité škvŕkanie v bruchu. A opäť sa dostávame k spánku, pretože nedostatok spánku narušuje rovnováhu v produkcii týchto dvoch „súperiacich“   hormónov: znižuje hladinu leptínu a zvyšuje hladinu grelínu. Snažte sa preto vymaniť zo začarovaného kruhu: večer sa najem – nespím – som ešte viac hladný – najem sa – a nezaspím. Skúste radšej nabehnúť na zdravý životný štýl a sami uvidíte, ako dobre vám začnú neposlušné hormóny slúžiť.

TIP: Dajte si 3-4 hodiny pred spaním jedlo s vyšším obsahom bielkovín, poskytnete tak organizmu potravu k výrobe melatonínu a serotonínu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?