reklama

Hormóny by hlasovali za dobrý spánok

Máte pocit, že s vami nie je niečo v poriadku? Možno za to môžu hormóny, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj to, ako sa vyspíme a na oplátku, to ako sa vyspíme zasa ovplyvňuje produkciu hormónov v našom tele. Hormónov, ktoré súvisia so spánkom je viac a jeden s druhým úzko súvisia. Platí pri nich pravidlo, že sú dobrými sluhami, ale zlými pánmi. Tu je zopár dôležitých.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

V službách noci
Ak je všetko v najlepšom poriadku, tak pracuje hormón spánku melatonín tak, aby boli denné rytmy svetla a tmy v harmónii s našim zaspávaním a spánkom. Jeho hladina v krvi sa totiž zvyšuje po nástupe tmy a najvyššia je uprostred noci. Potom začne klesať a nám sa ráno pohodlne vstáva. V ideálnom prípade... Nedostatok melatonínu spôsobuje nespavosť, ktorá sa dá riešiť buď zmenou životného štýlu alebo podávaním výživových doplnkov či samotného melatonínu formou tabletiek. Ak na sebe spozorujete nedostatočnú funkciu melatonínu, môžete to skúsiť napraviť aj tak, že upravíte miestnosť na spanie. Odstráňte z miestnosti, v ktorej spíte nežiaduce osvetlenie, a to od najrôznejších lampičiek, televízoru, počítača až po svetlo z ulice. I k nočnému vstávaniu na toaletu používajte len tlmené osvetlenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V službách dňa

Ďalším dôležitým hormónom je serotonín, známy aj ako hormónom dobrej nálady a optimistického myslenia. So spánkom súvisí viac, ako by sa mohlo zdať. Serotonín sa totiž pri stmievaní mení na hormón spánku melatonín! Preto sa počas jesenných a zimných dní cítime viac ospalý ako na jar a v lete. Zvýšiť hladinu serotonínu pomáha svetlo alebo pohyb. Snažte sa preto čo najviac pohybovať na dennom svetle a dbajte na pravidelný pohyb.

V službách stresu

Sami to poznáte. Keď ste v strese, neviete zaspať. I stres súvisí s hormónom. Tentokrát sa jedná o kortizol. Jeho hladina v krvi sa zvyšuje práve pôsobením dlhotrvajúceho stresu. Tá nás núti konzumovať vysoké množstvo tukov a cukrov, teda ťažkých a sladkých jedál, ktoré sú zodpovedné za nekvalitný spánok. Okrem toho stres núti náš organizmus i k vyplaveniu adrenalínu, ktorý zasa nepriaznivo zasahuje do tvorby serotonínu, ktorý je podmienkou pre vytvorenie melatonínu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V službách sýtosti a hladu

Leptín je hormón, ktorý funguje ako informátor o celkovej pohode a prejavuje sa tak, že máme pocit príjemnej sýtosti. Súperí s grelínom, s hormónom hladu zodpovedným za hlasité škvŕkanie v bruchu. A opäť sa dostávame k spánku, pretože nedostatok spánku narušuje rovnováhu v produkcii týchto dvoch „súperiacich“  hormónov: znižuje hladinu leptínu a zvyšuje hladinu grelínu. Snažte sa preto vymaniť zo začarovaného kruhu: večer sa najem – nespím – som ešte viac hladný – najem sa – a nezaspím. Skúste radšej nabehnúť na zdravý životný štýl a sami uvidíte, ako dobre vám začnú neposlušné hormóny slúžiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

TIP: Dajte si 3-4 hodiny pred spaním jedlo s vyšším obsahom bielkovín, poskytnete tak organizmu potravu k výrobe melatonínu a serotonínu.

Aneta Krausová

Aneta Krausová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentka vysokej školy hľadajúca svoje uplatnenie v živote. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu